Altın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Altın günlük hayatta  pek kullanımı tercih edilmese de genellikle yatırım amaçlı olarak alınmaktadır. Altın yeni gelinlerin ve yeni gelin olacak kişilerin gözdesidir. Son zamanlarda da yatırımcısını oldukça sevindirmiştir. Altın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu durumlara dikkat edilmesi yatırım yapacak kişinin menfaatine olacaktır. Kar sağlamak isteyen yatırımcılar iki kat daha dikkatli olmalıdır. Yatırım yapmış olduğunu düşünürken dolandırıcılar tarafından dolandırılabilirler. Son zamanlarda artan sahte altın söylemleri çok fazla kişiyi emellerine  kurban etmiştir.

Alınacak Altın Takılarda Aranan Özellikler

Altın alırken dikkat edilmesi gereken birden fazla husus vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Yeni gelinlerin özellikle dikkat etmesi gereken husus TSE belgesinin olup olmamasıdır. Takılarda aranması gereken özellikler arasındadır.
  • Doğru ayarda altın alınıp alınmadığı kontrol edilmelidir.
  • İmalatçısının veya alınmış olan kuyumcunun patent damgasının bulunup bulunmadığına bakılmalıdır.
  • Altının alındığı kuyumcudan mutlaka fatura istenmelidir. Herhangi bir olası sorunda geriye paranızı alabilmeniz için bu fatura önemlidir.

Alınmış olan altının gramı, fiyatı gibi özelliklerin bir kâğıt üzerine yazılması istenmelidir. Takı olarak alınacak altının işçilik bedeli öğrenilmelidir. Burada işçilik bedeli ve asıl altın fiyatı belirlenmelidir. Altını alacak kişide kuyumcu dışında bir hesap yapıp kontrol etmelidir. İşçilik bedeli öğrenilen altın takılarda, geriye satılma durumunda düşülecek işçilik fiyatını biliniyor olunmalıdır.

Tasarruf Amaçlı Alınacak Altın Takılarda Aranan Özellikler

Tasarruf amaçlı altın alınmak isteniyor ise cumhuriyet altınları oldukça kar getirir. İşçiliği az olan  22 ayar bilezik şeklindeki altınlar tasarruf için doğru seçimdir. Altın alırken tanıdık veya tanınmış, güvenilir kuyumcular tercih edilmelidir. Cumhuriyet altını alırken de kulpunun olup olmadığı kontrol  edilmelidir. Kulpsuz cumhuriyet altının da ise renginin kızıl olup olmadığına bakılmalıdır. Altın alırken gramına bakılmalıdır. Taklit baskılar da gramlar düşüktür. Gramı tam olan altınlarda tarihin eski veya yeni olması çokta önemli bir konu değildir. Satılırken eski veya yeni diye ayrım yapılmaz. Kuyumcu hepsini aynı kategoride geriye alır. Yatırım için doğru bir seçim olan atını alırken bu hususlara özenle dikkat edilmesi gerekir.

Kaç Çeşit Altın Rengi Vardır?

Altının yer altından çıkarılan orijinal üç rengi vardır. Sarı, kırmızı ve yeşil. Halk arasında ziynet için daha çok sarı rengi tercih edilirken son dönemlerde yapay renk olan beyaz altın da oldukça çok tercih ediliyor. Normalde sarı renge sahip olan altın rodyum maddesi ile kaplanarak beyazlatılır. Zaman içerisinde rodyum deforme olarak soyulabilir ve altının kendi rengi geri dönebilir.

Altının İnsan Vücudu İçin Faydaları Nelerdir?

Güzellik düşkünü bayanlar dünya üzerinde hemen her şeyin maskesini yaparak cilt üzerindeki etkilerini denemişlerdir. Altının da diğer maskeler gibi cilt üzerinde olumlu etkileri görülüyor. Altının faydası görülmüş etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Cilt hücrelerinin ölümünü yavaşlatarak daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar.
  • Cildi pürüzsüz hale getirip parlaklaştırır.
  • Belli bir yaştan sonra doğal olarak gelişen sarkmalarda oldukça toparlama sağlar.
  • Akne ve sivilce gibi yağlı cilt sorunlarına iyi gelir.
  • Kırışıklık gibi sorunlarda da iyi olduğu görülmüştür.

Altın Neden Diğer Madenlerden Daha Değerlidir?

Yer altından çıkartılan pek çok maden olmasına rağmen altın değer bakımından ilk sıralarda yer alıyor. Bunun nedeni ise altının diğer madenlere göre çok daha az bulunur. İkinci önemli nedeni de toprak altından çıkarıldıktan sonra uzun süre bozulma yapmaz. Son vurgu ise göz alıcı parlaklığa sahip olmasıdır. Ayrıca aşırı iletken yapıya sahip olması elektrik sanayide kullanım için son derece önemlidir. Birçok devlet elektrik santrallerinde elektrik üretmek için altının iletkenlik özelliğinden faydalanırlar. Altın iletken olduğu kadar bir o kadar sağlam karakterli bir madendir. Asla kimyasal tepkimeye cevap vermez. Bu da bozulmamasını sağlayan etkendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir