Altın Kimlere Takılır?

Türk toplum yapısında altın metalinin özel bir yeri vardır. Değerli bir maden olması itibariyle altın maddi değer olarak da kabul edilir. Kadınların altın günü yapması, yastık altında altın biriktirilmesi geçmiş yıllarda ve halen güncel haber olmuş detaylardır. Kadınların vazgeçilmezi olan altınların çiftleri birbirine bağlayan bir özelliği de bulunur. Altın alyans kullanan çiftleri bu halkanın birbirlerine bağladığı ve hatta bu alyansın çıkarılmasının uğursuzluk getireceğine inanılır. Altın madeni ülkemizde çıkarılan ve Osmanlılar döneminden beri değerinden bahsedilen bir madendir. Ülkemizde işlemesi de yapılan altınların yörelere göre farklı objeleri vardır. Bu nedenle altın hediye olarak da kullanılan bir metal halini almıştır.

Düğün Törenlerinde Hediye Olarak Altın Takı Takılır?

Türk toplumunun adet, gelenek ve görenekleri arasında düğünlerde takı töreni yapmak vardır. Bu törende evlenen çiftlere altın takılar ve hediyelik altın takılır. Bazı aileler bu takıları yazar ve kendilerine bu takıyı takan kişilerin düğünlerinde bu takının aynısını takarlar. Düğün törenlerinde gelinlere;

 • Bilezik,
 • Beşibiryerde,
 • Küpe,
 • Set,
 • Gram,
 • Çeyrek,
 • Reşat
 • Künye
 • Bileklik
 • Saat
 • Kolye ucu
 • Pırlanta
 • Yüzük

Gibi altın çeşitleri takılır. Bazı yörelerde geline altın kemer gibi daha ağır ve değerli altın takma adetleri bulunur.

Gelin Kıza Altın Alış Verişi

Evlenmeyi düşünen bir delikanlının Türk toplumunun bazı kurallarına uyması gerekmektedir. Asırlardan beridir gelen Türk adetlerine göre evlenmeyi istenilen gelin adayına ailesinin belirlediği miktarda altın takıları erkek tarafı almak zorundadır. Bu talebin gerçekleştirilmesi erkek tarafının şanını gösterirken kız tarafı için de bir onur göstergesidir. Kız tarafı damattan genellikle yüklü miktarda bilezik ister. Bilezik talebi ülkenin her yerinde istisnasız mevcuttur. Bileziğe ek olarak set ve zincir kolye isteyen aileler de olabiliyor. Zincir kolye isteyen aileler genellikle 1 ya da 2 metre gibi metre hesabı isterler. Kız tarafının talep ettiği bu altınlar düğünden önce mutlaka hazırlanmalı ve düğün esnasında gelin kıza takılmalıdır. Bazı yörelerde ise gelin olacak kızın ağırlığı kadar külçe altın talep edilir. Altının kıymetinin artması ile bu günümüzde imkânsız hale gelse de bazı yöreler bu konuda ısrarcı davranabiliyorlar.

Yüz Görümlüğü Nedir?

Yüz görümlüğü damadın gelin ile buluştuğu ilk andır. Yine Türk örf ve adetlerine damat bunun sevinci ile gelin hanıma hediye verir. Bu hediye genelde beşi bir yerde olurken zamanımızda daha çok günlük setler, küpe ya da bileklik tercih ediliyor.

Yeni Doğan Bebeğe Hediye Olarak Altın Takılır

Türk toplumunun başka bir geleneği de yeni doğan bebeği görmeye gitmektir. Bazen ise yeni doğan bebek için mevlüd okutulur. Bu mevlitlerde ve bebek görmeye gitmelerde bebeğe altın takılması gerekir. Bebek görmeye gidenler yakınlık derecelerine özel olarak, çeyrek, yarım, gram, cumhuriyet, yonca veya boncuklu altın takı tercih ederler. 

Söz Yüzüğü İçin Altın Takı Takılır

Söz törenlerinde altın söz yüzüğü takılarak kurdele kesilir. Bu yüzük çiftler arasındaki ilişkinin aileler tarafından adının konulması anlamına gelir. Bu sözden bir hafta sonra ise nişan yapılacak ve söz yüzüğünün yanına nişan yüzüğü eklenecektir. Evlenmek için ilk adımı atan gençlere altın söz yüzüğü ve ardından alyans takılır.

Sünnet Düğünlerinde Hediye Olarak Altın Takılır

Ülkemizde sünnet düğünlerinin de bir numaralı hediye takısı altındır. Altın eski zamanlarda sünnet çocuğu için yapılan yastığa veya perdeye bu altından hediye olarak takılırdı ancak şimdilerde koyulan bir sandık içine atılıyor ya da direk çocuğun annesine veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir